„Érik a szőlő, avagy így szüreteltek dédnagyszüleink!” témájára fűztük fel a Liliom csoport terményáldási ünnepség keretében szervezett szüretet. A szüret mindig is nagyon fontos ünnep volt a falusi ember számára. A gazda családja, rokonok, szomszédok összegyűltek a szőlősben, majd ott hangulatos tevékenység kezdődött: tréfálkoztak, daloltak, sőt még táncra is perdültek, miközben mindannyian tették a dolgukat. Így az asszonynép szedte, míg a férfiak hordták, szapulták, préselték a szőlőt. Ugyanakkor a szüret kemény munka is volt, amiben mindenkinek megvolt a maga szerepe, egy komoly csapatmunka, amelyhez sok dolgos kézre és nagyfokú szervezettségre volt szükség.
A gyerekek megismerkedtek mindenekelőtt a szőlővel, mint növénnyel, a növény részeivel – gyökér, szőlőtő, szőlővesszők, levél, kacs, szőlőfürt szőlőszemekkel, majd kóstolgattak különböző színű és ízű szőlőfajtákat. A Liliom csoport ezen a napon nagy kíváncsisággal indult el az óvoda előtti füves részen kialakított szőlőhegyre, ahol a gyermekek szüretelték a szebbnél szebb fürtöket a szőlőtőkékről. A fürtök levágáshoz minden gyermek szüretelő ollót használt. A levágott szőlőt mindenki a saját szüretelő kiskosarába tette. Nagy elővigyázatosággal szedték a szőlőfürtöket és hamar megteltek a kiskosarak. A legfontosabb szabály az volt, hogy a fürtökkel megfelelően, kíméletesen kell bánni, hiszen, ha a bogyók megsérülnek, nem lesz már olyan jó minőségű a bor.…
Vidám hangulatban zajlott a szőlőszedés a hegyoldalban, majd egy másik helyszínen zajlott a szemezgetés, amibe kicsik és nagyok egyaránt bekapcsolódtak.
Préselés előtt összezúzták a szemeket, régen taposva, majd később darálóval darálták a szőlőszemeket. Ebbe a műveletbe is örömmel és tevékenyen kapcsolódtak be a gyerekek. Ezek az eszközök minden családnak megvoltak.
Hogyan lesz a szőlőből must, majd később bor? Ezt a munkafolyamatot is minden gyermek egyénileg is kipróbálta. Megtudtuk, hogy a must egy részét igyekeztek eladni, a többit meghagyták a borospincékben, annyit, hogy kitartson jövő szüretig, vagy elég legyen lakodalomra is, ha számították ilyesmire az év folyamán. A préselés után, amikor csak úgy csurgott a „hegy leve”, következett a jól megérdemelt must kóstolás vidám koccintás keretében mindannyiunk egészségére. Egyébként is minden munkafolyamatra jellemző volt a tréfálkozás, az éneklés, a hangoskodás, egyszóval a vidámság és az öröm.
A szülők segítségével kialakított Kincsek Háza kiállításon régi tárgyi eszközökön keresztül elevenedett meg a helyi szőlő szüretelés és borkultúra múltja. Köszönjük a példaértékű összefogást minden területen!
A gyermeki alkotások-, szőlőfürt készítése papírtépéssel és gyűréssel, szőlőfürtök festése két különböző technikákkal: újjfestéssel és parafa dugó segítségével szintén szép háttéri dekorációként színesítették a Liliom csoport portáját és azt körülvevő gazdaságát.
A nap befejeztével minden gyermek kapott egy üveg mustot, amit hazavitt és otthon a családdal, a testvéreivel együtt elfogyasztott.
Mindenkinek váljék egészségére!