Madarak és fák napja a Liliom csoportban

2025. május 31.

           „A madár nem ismer határokat. Ő a béke és szabadság hírnöke, aki a lélek kertjében született, és a szívben szárnyra kap” /Sri Chimnoy/

              Az óvodás korú gyermekek számára különösen fontos a természet megismerése, hiszen ebben a korban kezdik észlelni és megérteni a világot. A Madarak és Fák Napja egy nagyszerű alkalom arra, hogy a gyermekek még közelebb kerüljenek a természethez és megtanulják, hogyan kell tisztelni és megóvni azt. A Madarak és Fák Napja az egyik legfontosabb esemény a természetvédelem terén.

             A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által meghirdetett pályázatot sikerült megnyerni és ennek kertében valósult meg a Liliom és Halacska csoportban egy helyszíni foglalkozás. A foglalkozás címe: „A madarak általános jellemzőinek, mindennapjainak (szokásainak) megismerése, madárvonulás alapjai, néhány madárfaj bemutatása”.

             A 45 perces foglalkozás fő célja – az ismeretterjesztés mellett – a gyermekek természet iránti érzékenységének kialakítása, megszilárdítása, fejlesztése volt, hiszen hatékonyan megvédeni azt tudjuk, amit ismerünk, tisztelünk és szeretünk. A tervezett foglalkozás témájával, tartalmi kidolgozásával a madarak megismerésén keresztül próbált ezért a célért dolgozni.

            A madarak kulcsszerepet töltenek be a világ ökoszisztémáinak működésében, közvetlen hatással vannak egészségünkre, a gazdaságra és az élelmiszer előállításra is –több millió más fajhoz hasonlóan.

           El tudnád képzelni, milyen lenne a világ madarak nélkül? Tudod miért van rájuk szükség? Mármint azon kívül, hogy hangjukkal és látványukkal gyönyörködtetnek minket…Erről érdekes beszélgetés alakult ki az előadó, Kata néni és a csoportba járó gyermekek között. Sok érdekességet tudhattunk meg a madarakkal kapcsolatban (madarak és a kártevők, madarak és a beporzás, a madarak, mint a természet takarítói, a madarak etetése, testfelépítése és egyéb szokásaikról), a gyerekek pedig bátran kérdeztek. A program két részben valósult meg: az elméleti rész a díszteremben, kisfilmek és aktív, illetve interaktív tevékenykedéssel, míg a másik rész az udvaron tartogatott helyszíni érdekességeket és feladatokat a gyermekek számára. 

                         „A fán ülő madár sohasem fél attól, hogy letörik az ág, mert ő nem az ágban bízik, hanem a saját szárnyaiban. Mindig higgyél önmagadban TE is!”

 

„Az egészség nem egyetlen tett, hanem szokásaink összessége. Azzá válunk, amit rendszeresen teszünk.” /Arisztotelész/Ahol a képzelet találkozik a gyapjúszálakkal…A nemezelés mesés világával ismerkedtek az óvoda dolgozói