De mi is az a nemez?
Nem más, mint összegubancolódott birkaszőr, ami gyúrás és meleg víz hatására időtálló anyaggá változik. A nemez a legrégebbi kelmefajtánk, hiszen 3000 éves múltra tekint vissza. Őseink kiválóan felismerték és hasznosították a gyapjút.
Mi a nemezelés? Egy ősi technika újra felfedezése. A gyapjú nemezelése.
A nemezelés ősi hagyományával ismerkedtek az óvoda dolgozói, május 17-én. egy szakmai nap keretében, ahol, Kostyál Erika, nemezkészítő vezetésével merültünk el a nemezelés mesés világában.
Mivel kiemelt feladatunknak tekintjük, hogy mi pedagógusok átadjuk és tovább örökítsük a jövő nemzedékének, a különböző régi hagyományőrző, kézműves technikákat, hogy ne merüljenek feledésbe nagy érdeklődéssel és kíváncsisággal kezdtük el a nagy utazást.
Megismerkedtünk a nemezelés alapanyagával, a gyapjúval, annak feldolgozási módjával és a különböző nemezkészítő eljárásokkal. Megismerkedtünk a vizes nemezelés fogásaival és kiderült hogyan őrizzük meg nemeztárgyaink állapotát. Tapasztalati szinttől függően, használati tárgyakat tervezhettek és készíthettek el a dolgozók egész nap során (zsinór, virágok, gyapjúállatka, gyapjúkép). Nagyszerű érzés volt átélni azt, amikor a lágy, puha gyapjúkupacokból meleg víz és mozgatás hatására erős, időtálló anyag válik. Mindezt saját kezünk munkája által! Ezáltal a nemezelés nem más, mint egy belső utazás, hiszen a minták megtervezése és kialakítása saját lelkivilágunkból mutatkozik meg.
Az egész napos szakmai műhelyben, nemcsak új és gazdag ismereteket szerezhettek a nevelők, hanem fejlesztették kézügyességüket, türelmüket, kitartásukat és nem utolsó sorban szépérzéküket.
Ahol a képzelet találkozott a gyapjúszálakkal: meséset lehetett alkotni! Aki szívesen kalandozna tovább böngésszen a KÉPEK között!