Azok a gyerekek, akik 2010 után születtek, az úgynevezett alfa generáció tagjai, a digitális korosztály, akik már azelőtt elsajátítják az okos eszközök kezelését, hogy megtanulnának olvasni vagy írni. A mai gyermekeknek, a mai alfáknak az élete egészen más, mint amilyen a miénk volt annak idején!
A gyermekkornak két tündérvilága van: szellemi síkon a MESE, a cselekvés síkján a JÁTÉK. Mi úgy gondoljuk a mesék ideje nem járt le és nem is fog soha. A mesékre mindig szükség volt, van és lesz, hiszen mindenki vágyik a varázslatra, a csodák átélésének élményére. A mese, a mesélés ugyanakkor nagyon fontos a felnövő gyermek személyiségének, világlátásának, gondolkodásfejlődésének alakulása szempontjából is.
A gyerekeknek már magzati kortól, a kamaszoknak, a felnőtteknek, sőt az időseknek is kell, lehet mesélni! Ezzel az állítással lepte meg hallgatóságát, Bajzáth Mária mesepedagógus, 2025. március 10-én, az „Alfa generáció és a népmesék” címmel tartott előadásán.
„A mese az emberiség egyetemes anyanyelve…” – ez a mondat sokat mond, ugye? De mi is rejlik mögötte valójában?
E kérdéskört jártuk körbe közösen az élményszerű előadásban, ahol szó volt arról, hogy mikor, kinek, mit és miért meséljünk? A mesélő szülő-pedagógus, a mesehallgató gyerek különleges kapcsolata is fókuszba került, ugyanúgy, mint a mesélés és a mesemondás hatásai. Bajzáth Mária, korszerű mesegyűjteményei kerültek bemutatásra, illetve az adott mese(könyv) választás szempontjai is előre mutató vezérfonala volt a szülők részére a helyszínen történt könyvek vásárlásához.
Bajzáth Mária mesepedagógus megerősítette a résztvevő szülőket abban, hogy a mesélés, a mondókázás, a népi játék, a népdal beépítése a tanításba, valamint a családi nevelésbe kimeríthetetlen erőt és örömforrást rejt, mégpedig minden gyerek, pedagógus és szülő számára egyaránt.
Éljünk ezzel a lehetőséggel!